Topluma Hizmet

(Dijital ortamda psikolojik destek vb.)
  a) Üniversitemiz Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından COVID-19 Küresel Salgını sürecinde gerçekleştirilen faaliyetler:
1. Merkezin togupdrmer adresli instagram hesabı mevcuttur. Bu hesap aracılığıyla çeşitli bilgilendirme faaliyetleri gerçekleştirilmektedir.

2. “Korona Günlerinde Ruh Sağlığını Koruma Kılavuzu” hazırlanmış; Merkezin instagram hesabı, Üniversitenin anasayfası ve merkeze ait web sayfası aracılığıyla paylaşılmıştır. Bağlantı adresi şu şekildedir: https://pdrmer.gop.edu.tr/duyuruDetay.aspx?d=tr- TR&m=duyuru_detay&mk=36044&id=6893

3. Merkezin instagram hesabı üzerinden “COVID-19 salgını sürecinde psikolojik sağlamlığı arttırma” programı başlıklı 10 haftalık bir canlı yayın planlanmıştır. Canlı yayınlar her Pazartesi akşam 21:00’de merkezin instagram hesabı üzerinden yapılmaktadır. Şimdiye kadar ‘Korona günlerinde psikolojik sağlamlık’, ‘Yeni problemler ve çözüm yolları’, ‘Korona günlerinde zaman yönetimi’ ve ‘stres ve kaygı’ başlıklı canlı yayınlar yapılmıştır. Bu yayınlara yönelik instagram postları ve psikolojik sağlamlığı artırma programının tüm faaliyetlerini kapsayan planlama tablosu aşağıda sunulmuştur.

4. COVID-19 salgını sürecinde salgının artışını önlemek amacıyla Merkezde yürütülen yüz yüze danışmanlık faaliyetleri durdurulmuş. Ancak on-line randevu programı ve merkezin mail adresi aracılığıyla başvurular alınmakta ve on-line danışmanlık faaliyetleri yürütülmektedir.

5. COVID-19 salgını sürecinde öğrencilerin ihtiyaç duyduğu eğitsel, mesleki ve kişisel sosyal alanlarla ilgili webinar çalışmaları planlanmıştır. Mayıs ayı içerisinde bu faaliyetlere başlanacaktır.

6. COVID-19 salgını sürecinde psikolojik destek veren ruh sağlığı çalışanlarına yönelik (okul psikolojik danışmanı, psikolog, sosyal hizmet uzmanı vb.) mesleki gelişimlerini destekleyici webinar etkinlikleri planlanmaktadır

  b) Üniversitemiz Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özgür ALPARSLAN tarafından Kolik_Instamagazine dergisine röportaj için davetlidir. (Konuk Yazar) 05.04.2020 https://www.instagram.com/kolik_instamagazine/